Dressyr: Tävlande P.R.E. i Sverige 2019

Nu har årsstatistik över tävlande iberiska hästar (P.R.E., P.S.L. och korsningar med dessa) sammanställts och publicerats av Tina Karlsson, som driver Facebook-gruppen Iberiska hästar i sporten. Det är mycket glädjande att se att ett drygt 110-tal P.R.E. tävlade aktivt i Sverige under 2019. Cecilia Vonaseck & Herrador XXIX (val. f 2006 e. Samaritano IX u. Herradora XVIII, uppf. Nicholas Romero, äg. Cecilia Vonaseck) var det högst tävlande P.R.E.-ekipaget 2019, med godkända ritter upp till och med FEI Intermediare II. 16 P.R.E.-ekipage erhöll uppklassningspoäng, och av de 20 främsta iberiska ekipagen i Sverige 2019 (baserat på uppklassningspoäng) placerade sig tävlande på P.R.E. enligt följande.

 
3.00
 
Therese Edlund & Aragorn GE (hingst f. 2009 e. Judio VII u. Nabrisa, uppf. Stuteri Gedemo, äg. Bålsta Gård) t.o.m. Msv B:5
4..00
 
Sofie Norlin & Rafelo (hingst f. 2005 e. Calesero XIII u. Rafaga I.S., uppf. Cortijo El Robledal, äg. Stall Norlin) t.o.m. Msv B:2
5.00
 
Sandra Bjurström & Lleron (val. f. 2006 e. Chalao II u. Guayra II, uppf. Cristina Barquero Rodriguez) t.o.m. Msv C:2
8.00
 
Maria Holmqvist & Bailón IV (valack f. 2002 e. Ilustre VII u. Esmeralda XXIII, uppf. Yeguada Los Castañones) t.o.m. Msv B:5
9..00
 
Mika Nordström & NR Jaranero (hingst f. 2014 e. Americano XXXIII u. Jaranera XLII, uppf. Yeguada El Romerito, äg. A Nibor AB) t.o.m. Msv C:1
12.0
 
Magdalena Randver & Jaro Nadales (val. f. 2006 e. Elegante de Nadales u. Jara XVIII, uppf. Yeguada Nadales, äg. Magdalena Randver) t.o.m. Msv B:4 
13.0
 
Jenni Lagsäter & Dijon de Randaz (val. f. 2009 e. Jubon u. Divina MD, uppf. Randaz, äg. Jenni Lagsäter) t.o.m. Msv C:1
18.0
 
Natali Blom & Bregoso CA (val. f. 2006 e. Bronco VII u. Bregosa, uppf. Transportes la Peña del Bejar, äg. Helen Blom) t.o.m. Msv B:4
18.0
 
Lina Källström & Hera XXX (sto f. 2010 e. Codicioso-MAC u. Yedra VIII, uppf. Jennie Colbrie/Kara P.R.E., äg. Team Magaliff AB) t.o.m. Msv C:2 
20.0
 
Evelina Johannisson & Aragorn GE  (hingst f. 2009 e. Judio VII u. Nabrisa, uppf. Stuteri Gedemo, äg. Bålsta Gård) t.o.m. Msv C:1

Stort grattis till er och till alla andra som är ute och gör fin reklam för rasen på tävlingsbanorna! Och såklart ett extra grattis till våra medlemmar och ASCPRE Cup-deltagare Therese Edlund/Aragorn GE, Sofie Norlin/Rafelo samt Lina Källström/Hera XXX för era fina placeringar under 2019!

Nu börjar en ny tävlingssäsong, och vi vill välkomna alla som tävlar P.R.E. att delta i Svenska P.R.E.-föreningens poängchampionat – ASCPRE CUP 2020! Mer information och anmälningsformulär hittar du här. >>
Etiketter: ascpre cup dressyr

Nyhetsarkiv

Länkar

-

Senaste nyheter